Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies. Nastavení používání a dostupnosti cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. ok, souhlasím

e-kameny.cz drahé kameny, minerály, šperky, výrobky z kamenů, e-shop

Košík je prázdný

Meteorit Sikhote Alin

Historie

Psal se rok 1947, 12. února 10:30 dopoledne a na území tehdejšího Sovětského svazu, konkrétně v oblasti zamrzlého pohoří Sikhote Alin dopadl meteorit. Byl to dosud nevídaný úkaz, neboť do té doby nebyl nikdy zpozorován dopad tak velkého tělesa. Odhaduje se, že se jednalo o 70 tun mimozemského materiálu bohatého na železo, který prošel atmosférou. Místní pamětníci tvrdí, že dopadající těleso zářilo více než slunce a svit a zvuk dopadu byl zaznamenán i 300km daleko. Zajímavostí je, že dopad provázel strach a obavy místních obyvatelů, neboť nevěděli přesně zda se jedná o meteorit nebo další atomovou bombu svrženou američany o 2 roky dříve na Hirošimu a Nagasaki. Meteorit nepadal přímo, ale jeho trajektorie dopadu byla spíše elipsovitá a kouř dopadu byl vidět i několik hodin poté. Po dopadu se roztavená hmota rozletěla do vzdálenosti cca 1,3km a vytvořila krátery o hloubce až 26metrů.

Složení a vzhled meteoritu

Jak již bylo zmíněno, meteority Sikhote Alin jsou bohaté na železo (Fe), které tvoří až 93%, zbytek hmoty tvoří nikl, kobalt, fosfor, síra, germanium a iriduim. Vzhled každého kousku meteoritu je velmi individuální, typické jsou oblé výstupky a prohlubně, stejně tak hladké plošky způsobené rychlým zchlazením roztavené hmoty při dopadu na zmrzlý povrch.

Magické účinky železitého meteoritu

Mnozí již přisuzují železitým meteoritům léčivé účinky. Věří, že mimozemské kameny či objekty nás vedou k rozvoji našich duševních i duchovních schopností, odvrací nás od bolestivých vzpomínek a vede nás cestou nového poznání. V tělesné rovině pomáhá odstraňovat křeče a napětí, zejména mírní bolesti hlavy. Železité meteority by se obecně měli vyhýbat vodě, proto čistěte suchým hadříkem a pro esoterické účinky nabíjejte za jasné noci.

Sbírkové meteority

Meteority jsou zatím poměrně dobře dostupné a na českých obchodech se dají sehnat krásné kousky za příjemné ceny, ovšem vzhledem k tomu, že je to letošní rok již 70 let od dopadu, surovina bude postupně docházet a cena tím poroste nahoru. Meteority Sikhote Alin jsou mezi sběrateli velmi žádané a jsou ozdobou každé sbírky meteoritů i minerálů. Vyberte si u nás ten svůj meteorit do sbírky nebo vám jej nabízíme zpracovaný jako přívěsek.

Kategorie