Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies. Nastavení používání a dostupnosti cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. ok, souhlasím

e-kameny.cz drahé kameny, minerály, šperky, výrobky z kamenů, e-shop

Košík je prázdný

Amonity

amonit

Amonit je zkamenělá schránka živočicha, který žil ve starověkých mořích před 400 mil. lety a dnes má nejblíže k Loděnce (Nautilus). Amonitová schránka je uvnitř rozdělena přepážkami na menší komory, ve kterých amonit vylučoval plyn. Tento plyn byl důležitý proto, aby se schránka vznášela ve vodě, neboť se vědci domnívají, že amoniti nežili na dně moře jako ostatní mušle a lastury dnes, ale že se vznášeli a plavali ve volném prostoru moře. Tím jak Amonit rostl, tím se také zvětšovali jednotlivé komory na otevřeném konci.

Amonity však vysycháním starověkých moří postupně vymíraly a jejich schránky byly pohlceny v metamorfovaných kamenných masách, kde jsou znovu objevovány a zkoumány nejen geology, ale také paleontology. Amonity se vyskytují v menších velikostech okolo 5cm, ale v naší nabídce naleznete i amonity okolo 30cm a větší. Největší nelezený amonit má velikost okolo 160cm, tedy jako menší dospělá žena.

Tvar i stočení i barva amonitu může připomínat beraní rohy.

Od nejnovějšího

Cena v Kč

Druh minerálu

Opracování minerálu

Druh šperku

Kov

z 1
z 1

Kategorie